صفحه اصلی arrow اخبار روز ایران و جهان arrow بررسی نتایج راهبردی پیروزی در حلب توسط مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی
 

تابلو اعلانات نت گشت...

نت گشت را home page خود کنيد

ابزارهای رایگان برای افزایش بازدید سایت و وبلاگ شما
کدهای زیبا سازی سایت و وبلاگ - ساعت های زیبا
درج آگهی رایگان 5 ساله

دانلود رمزنامه مرجان جادو

دانلود نمادها و نشانه ها

جستجو در سایت نت گشت و در کل سایت ها
تبلیغات ارزان در سایت پربازدیدآپلود همزمان و نامحدود فایل و عکس

تقویم نجومی 96

کتاب صوتی تاریخ تمدن 11 جلدی ویل دورانت - 3DVD

دانلود اپلکیشن 118 - نرم افزار اندروئیدی اطلاعات مخابرات

اهدای عضو یعنی اهدای زندگی

دوربین مداربسته بیسیم مینیاتوری

کانال نت گشت

كاربران آنلاین

ما 123 میهمان آنلاین داریم
خبر خوان سایت نت گشت
RSS 2.0

ورود كاربر

هنوز ثبت نام نكرده اید؟ عضویت در سایت
خرید انواع کنسرت و آلبوم خرید اجناس گوناگون خرید انواع مستند خرید انواع سریال و فیلم
خرید CD و DVD های مفید و آموزنده خرید انواع نرم افزار و بازی خرید محصولات به صورت ویژه خرید آموزشی ها

عکس اکبر عبدی و مادرش
سه‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۸ قبل‏ازظهر
  [جزئیات]...      تام کروز و ستارگان مشهور هالیوودی و پسرشان
پنج‌شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۳۲ قبل‏ازظهر
  [جزئیات]...      عکس های زیبا و جدید از شبنم قلی خانی بازیگر سریال 5 کیلومتر تا بهشت
چهارشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۰۴:۰۱ قبل‏ازظهر
  [جزئیات]...      وقتی که ابوالحسن بنی صدر در نماز به آیت الله خامنه ای اقتدا می کرد
سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۹ قبل‏ازظهر
  [جزئیات]...      علی کریمی و مهدی مهدوی کیا در کنار پرچم و لوگوی پرسپولیس
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۶ قبل‏ازظهر
  [جزئیات]...      

بررسی نتایج راهبردی پیروزی در حلب توسط مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی

ارزیابی كاربر: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
ضعیف عالی 

در پی پیروزی نیروی مقاومت ایرانی، سوری در حلب و بازپس گیری این شهر کلیدی و استراتژیک، مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی به بررسی نتایج و معانی راهبردی پیروزی در حلب پرداختند:

1- بدون تردید، هیچ نبردی در تاریخ جنگ سوریه، به اندازه جنگ حلب برای طرف های درگیر حیثیتی نبوده است. تمرکز توجه، بسیج امکانات و تکثر طراحی های پیچیده در این سرزمین کوچک، طی سال های گذشته، شرایطی بوجود آورده بود که همه طرف ها باخت در این جنگ را به خط قرمز خود بدل کرده بودند. شکست در جبهه حلب، تاثیر روحی ماندگار و بسیار عمیقی بر همه مسلحین در سایر جبهه ها خواهد گذاشت. اکنون دیگر حرف زدن از «پیروزی قطعی» یا «مقاومت طولانی مدت» در هیچ جبهه ای برای هیچ کدام از گروه های مسلح ساده نخواهد بود.
2- پیروزی در حلب به هر گونه فرمول سیاسی برای بحران سوریه معنادهی مجدد خواهد کرد. اتفاق نظر کاملی وجود دارد که پیروزی در حلب، بقاء بشار اسد در قدرت را تضمین کرده و از این پس، حضور اسد به عنوان رییس جمهور یا بخشی از هر فرآیند انتخاباتی در آینده، غیر قابل اجتناب خواهد بود. در واقع پیروزی در حلب به معنای گذار از براندازی به تفاهم سیاسی در صحنه سوریه خواهد بود.
3- پیروزی در حلب، ایجاد هرگونه منطقه امن و پرواز ممنوع در سوریه را غیرممکن می کند. این ایده ای است که هیلاری کلینتون و دانلد ترامپ هر یک به گونه ای –به عنوان راه حلی برای مسئله آوارگان- از آن حرف زده اند اما این گزینه دیگر روی میز نیست. جز حلب، منطقه دیگری در سوریه وجود ندارد که کاندیدای این کار باشد.

بررسی نتایج راهبردی پیروزی در حلب توسط مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی

4- پیروزی در نبرد حلب، سناریوی تجزیه سوریه را از طریق منتفی کردن ایجاد مناطق امن، از روی میز خارج کرده است. اگر این سناریو که بخشی از راهبرد کلی امریکا برای بازترسیم مرزهای کشورهای منطقه غرب آسیا بوده، در سوریه کنار گذاشته شود، در عراق هم شانسی برای اجرا نخواهد داشت. در واقع این جنگ، از فرو رفتن منطقه در جنگ های بسیار وخیم تر و طولانی تر ناشی از دستکاری در مرزهای جغرافیایی، تا حدود زیادی پیشگیری کرده است.

5- با تسخیر شهر حلب، حجم قابل توجهی نیروی آزموده برای حضور در دیگر جبهه های آزاد خواهد شد. این نیروها از این پس با این ذهنیت خواهند جنگید که «هیچ جنگی سخت تر از حلب نیست» و چنین روحیه ای می تواند نبردهای دشوار را تا حد اعجاب انگیزی آسان کند.

6- با پیروزی در حلب، یکی از اصلی ترین نقاط ارتباط زمینی مسلحین با خارج سوریه در آستانه مسدود شدن قرار گرفته است. درست است که تفاوتی است میان «شهر» و «استان» حلب، اما گام اصلی برای قطع دسترسی مسلحین به ترکیه به عنوان اصلی ترین حامی تروریسم در سوریه، برداشته شده است. با قطع این ارتباط، تفکیک تروریست های خارجی از شهروندان سوری با سرعت بسیار بیشتری انجام خواهد شد، سلاح های مخرب و ویرانگر به سختی وارد سوریه می شود و با از بین رفتن عقبه خارجی تروریسم، پیروزی در سایر جبهه ها نیز سرعت خواهد گرفت. از 6 سال پیش به این طرف، عامل خارجی اصلی ترین نیروی محرکه تروریسم در سوریه و قطع آن اولویت شماره یک مقاومت بوده است.

7- جنگ در حلب، یک الگوی جدید نبرد شهری برای مقاومت ایجاد کرد که مبتنی است بر تفکیک دقیق عملیاتی میان مردم و مسلحین، و ایجاد تعارض میان آنها به گونه ای که مسلحین هرگونه پشتوانه مردمی احتمالی خود را از دست بدهند. هدف گیری دقیق، عملیات اطلاعاتی پیشرفته، ایجاد پیوند آنلاین میان نیروهای عملیات ویژه و بخش های جمع آوری اطلاعات، طرح ریزی های لجستیکی روزآمد، استفاده موثر از سلاح های سنگین در نبرد شهری و ایجاد نظام فرماندهی و کنترل بسیار پیشرفته که بتواند هماهنگی عملیاتی طیف وسیعی از نیروهای را تضمین کند، دستاوردهای نظامی بسیار حائز اهمیتی است. شاید به همین دلایل است که صهیونیست ها می گویند حزب الله پس از جنگ سوریه بسیار آبدیده تر شده است.

8-با پیروزی در حلب، غنائم ارزشمندی در اختیار مقاومت قرار گرفته است. از اسرای بسیار کلیدی تا انبارهای مهمات پیشرفته، اتاق های شنود و تجهیزات مدرن مخابراتی که در اختیار تروریست ها بود و اکنون مقاومت بر آن مسلط شده، و از همه مهم تر به دست آوردن به دست آوردن یک درک کاملا عمیق از سیستم فرماندهی و ارتباطات درونی تروریست ها که پیشرفته ترین تاکتیک هایشان را در جبهه حلب مورد استفاده قرار دادند.

9- آشکار شدن پیوند پس پرده داعش و النصره و اتصال پس پرده هر دو گروه به یک مرکز واحد، دستاورد دیگر نبرد حلب بوده است. باز پس گیری تدمر برای مقاومت سخت نخواهد بود اما حمله داعش به تدمر، درست در زمانی که حلب در اوج محاصره قرار داشت. هیچ تردید باقی نگذاشت که النصره و داعش نهایتا از یک آبشخور سیراب می شوند. این امر در چانه زنی های سیاسی و امنیتی پس پرده، یک برگ راهبردی خواهد بود.

10- دستاورد دیگر این پیروزی مردمی سازی نبرد علیه مسلحین و چشاندن طعم امنیت و خدمات رسانی از جانب یک دولت مرکزی مسئول به مردمی خواهد بود که چندین سال است حرامیان بر جان و مال خود و خانواده آنها مسلط بوده اند. حس رهایی، خروج از هرج و مرج و داشتن پشتوانه ای که بتوان بر آن تکیه کرد، را در واکنش بخش های بزرگی از مردم حلب در همین یکی دو روز می توان دید. توجه کنید که از میان میلیون ها سوری ساکن حلب، کمتر از ده هزار نفر –تازه با احتساب خانواده هایشان- به عنوان گروه مسلح از این شهر خارج شده و به ادلب رفته اند. آن میلیون ها مرد و زن دیگر در واقع گروگان این تروریست ها بوده اند و بی شک برای عدم بازگشت شرایط پیشین حاضر به هر فداکاری خواهند بود.

0 نظر

هیچ نظری وجود ندارد. اولین نفر برای نظر دهی به این مقاله باشید!

ارسال یك نظر


هجی كردن هجی كردن

کتابخانه صوتی

آخرین مطالب